Laboratory spectrometer SPEKTRO-LAB

 

Spektrometr laboratoryjny Spektro-Lab służy do pomiaru wartości absorpcji, transmitancji w świetle widzialnym w zakresie ok. 310 - 810nm, oraz fluorescencji w tym samym zakresie przy wzbudzeniu światłem ultrafioletowym (365nm). Urządzenie charakteryzuje się dużą prędkością działania, łatwością obsługi, oraz stosunkowo niską ceną. Przystosowane jest do standardowych kuwetek spektrometrycznych o wymiarach 12.5 x 12.5 mm.

Spektrometr zbudowany jest na bazie głowicy spektrometrycznej CCD, charaketryzujacej sie bardzo dużą prędkością pomiaru.
Przeznaczony jest do zastosowań, gdzie wymagana jest duża prędkość pomiaru, kosztem mniejszej dokładności.

Urządzenie wyposażone jest w kolorowy ekran dotykowy o dużej rozdzielczości, intuicyje i łatwe w obsłudze menu, oraz funkcje ułatwiające szczegółową analizę spektrum jak wskaźniki z dokładną wartością długości światła oraz wartością mierzoną dla tej długości, zoom pozwalający dowolny fragment spektrogramu rozciągnąć na całą szerokość ekranu. Główne funkcje jak wybór rodzaju światła pomiarowego (VIS lub UV), rodzaj czasu integracji (automatyczny lub ręczny), rodzaj pomiaru VIS (transmitancja/absorpcja) można wybrać zarówno poprzez menu ustawiń, jak i bezpośrednio z ekranu głownego. Urzadzenie posiada pamięć ostatniego pomiaru (oddzielną dla VIS i dla UV), tak więc po wyłączeniu urządzenia i ponownym włączeniu, pomiar nie jest tracony.

Urządzenie posiada możliwość bezprzewodowej transmisji danych do komputera PC, za pomocą radiowego klucza USB.

Dołączona aplikacja Spektro-Lab v1.0 umożliwia analizę danych spektrometrycznych na dużym ekranie, oraz archiwizację pomiarów. Pomiary można zapisywać w wewnętrznym formacie aplikacji oraz je odczytywać, oraz w formacie Excell. Po zaznaczeniu opcji Autosave, aplikacja automatycznie zapsuje w formacie Excell każdy przychodzący pomiar, co znacznie ułatwia archiwizację przy dużej ilości pomiarów.

Urządzenie posiada możliwość bezprzewodowej transmisji danych do komputera PC, za pomocą radiowego klucza USB. Dołączona aplikacja Spektro-Lab v1.0 umożliwia analizę danych spektrometrycznych na dużym ekranie, oraz archiwizację pomiarów. Pomiary można zapisywać w wewnętrznym formacie aplikacji oraz je odczytywać, oraz w formacie Excell. Po zaznaczeniu opcji Autosave, aplikacja automatycznie zapsuje w formacie Excell każdy przychodzący pomiar, co znacznie ułatwia archiwizację przy dużej ilości pomiarów.

Przeznaczenie

Urządzenie jest przeznaczone do pomiarów, w których potrzebna jest duża predkość pomiaru przy mniejszej dokładności (w porównaniu do urządzeń spektrometrycznych z zastosowaniem monochromatorów). Inne zastosowania to pomiary porównawcze, praca w terenie (możliwość zasilania z akumulatora samochodowego np. z gniazda zapalniczki samochodowej, lub dowlonego akumulatora 12V/2A). Ze względu na bardzo niską cenę, w porównaniu do urzadzeń z zastosowaniem monochromatorów, urządzenie to będzie dobrym wyborem tam, gdzie bardzo duża dokladność nie jest wymagana, natomiast decydującym czynnikiem jest koszt urządzenia - np. placówki edukacyjne (uczelnie, szkoły).

Specyfikacja

Pomiar
transmitancji, absorpcji, fluorescencji
Zakres widmowy
320 – 810nm
Układ optyczny
głowica spektrometryczna CCD
Źródło światła
żarówka halogenowa (zakres VIS)
Dioda mocy
UV LED 365nm (zakres UV)
Kalibracja długości fali
automatyczna
Dokładność długości fali
+- 1nm
Rozdzielczość fizyczna długości fali
~1.7nm
Rozdzielczość FWHM
<10nm
Zakres fotometryczny
3.0E
Dokładność fotometryczna VIS 2%
Dokładność fotometryczna UV
10%
Czas pomiaru VIS
ok. 1 sek.
Czas pomiaru UV
1 – 10 sek.
Gniazdo pomiarowe
12.5 x 12.5mm
Wyświetlacz
TFT, 320x240, dotykowy
Interfejsy
bezprzewodowy, klucz radiowy USB-PC
Warunki pracy
10 – 40°C, max. 80% wilg.względnej
Zasilanie
zasilacz wtyczkowy 12V/2.0A
Wymiary
19 x 13 x 6 cm
Masa 400g
Gwarancja 2 lata